TESZT

OGR Logo
Felhasználói név:
Jelszó:
English
Állatházi rendszabályok

Összes hír

Újdonságok az Állattechnológiai Nyilvántartó Programban

Tisztelt Felhasználók!


Az OGR Komplex Állattechnológiai Nyilvántartó Programja néhány új modullal bõvült.
1. Bevezetésre került a tenyésztartalék kategória, amely a saját genetikailag módosított állatok esetében egyfajta tenyésztéstervezést tesz lehetõvé. A tenyésztartalék kategóriába sorolt állatok nem kikérhetõk és nem selejtezhetõk, csak ha a tenyésztartalék státusz alól feloldásra kerül.
A tenyésztartalék státusz beállítása a lap tetején elhelyezkedõ választható mûveletek gördülõmenüben elhelyezkedõ Tenyésztartalék menüben történik, az állatok regisztrációs száma utáni négyzetre koppintva, és a lap alján elhelyezkedõ Ment gombbal jóváhagyva a változást.
A tenyésztartalék státusz beállítását az OGR Állattechnológia egysége is elvégezheti, kérjük, ennek felülbíráltát beszéljék meg az Állattechnológia vezetõjével.


2. Az állatok egyedi kartonján levõ Családfa link az állat pedigree analízisét teszi lehetõvé. Az új ablakban megjelenõ szimbólumra kattintva lehetõség nyílik a szülõk/testvérek – utódok, vagy az összes õs megjelenítésére. A négyzet a hímeket, a kör a nõstényeket, a rombusz a nem-azonosított nemet jelzi. A színek a genotípusra adnak felvilágosítást: a homozigóta +/+ fekete, a -/- fehér, a heterozigóta +/- átlósan megosztott. A szürke szín azt jelzi, hogy nem történt genotipizálás (vagy nem jelölt a genotipizálás eredménye). A kívülrõl érkezett genetikailag nem módosított állatok világos szürkével jelöltek. A szimbólumok alatti piros szám az egyedi jelölést mutatja. Ennek hiányában genetikailag módosított állatok esetében a vonal és a genetikai háttér kódját jelentõ számok láthatók, illetve a genetikailag nem módosított állatok esetében az egyszerûsített törzs megjelölést tüntettük fel. A szimbólumok alatti karakterekre kattintva az adott állat egyedi kartonja új ablakban nyílik.

Szerver leállás március 23-án este
Tisztelt Felhasználók,
a központi szerver leállás miatt, kérjük, hogy a március 24-e reggel 9 órára tervezett állatkiadásokat még a mai napon, délután 17.00-ig leadni szíveskedjenek.
OGR, Állattechnológiai Egység
A Számlázás menü új funkciókkal
Tisztelt Számlázásra jogosult felhasználók!
A Számlázás menüsort kiegészítettük egy új modullal: az Összesen linkre kattintva a részletes számla alján témaszámra, valamint a csoport tagjaira csoportosítva is megtekinthetõk az aktuális, illetve korábbi, már lezárt számlák.
Szeretnénk felhívni a t. számlatulajdonosok figyelmét, hogy az aktuális számla folyamatosan változik, a negyedéves lezárásig.
OGR
Wistar
Tisztelt kutatók,
a Toxicoop kft-tõl az eddig forgalmazott, és nálunk is tenyésztésben levõ Wistar/ChR mellett lehetõség van Harlan (Hannoveri) Wistar/H rendelésre is.
Kérjük, rendeléskor figyeljenek a két törzs különbségére.
CD1 egerek
Tisztelt Munkatársak!

Az utóbbi idõben megnövekedett a CD1-es hím egér
iránti kereslet, amit az OGR-bõl nem minden esetben tudunk kielégíteni. A fokozott igény erre a törzsre az eddigi évek tapasztalata alapján nem volt elõrejelezhetõ, ahogy azt a Wistar esetében az évvégi felhasználás növekedésével követni tudunk.
A helyzetet nehezíti, hogy az eddigi egyetlen hazai tenyésztõ, a Charles River Kft a tenyésztést megszüntette, így ezek az állatok csak import útján szerezhetõk be.
A tenyészetünk eddig bõségesen elegendõ volt az Intézet igényeinek kielégítésére, a fel nem használt hím egyedeket
60 napos kor felett folyamatosan selejteztük.
Az OGR állattenyésztését tervezzük az Intézet állatfelhasználásának megfelelõen. A munkát megkönnyítendõ az Intézet kutatóitól évente kérünk egy elõrejelzést a felhasználandó állatok mennyiségével kapcsolatban azonban a csoportok visszajelzése elmaradt. Emiatt megfelelõ információ hiányában a megnövekedett igényre felkészülni nem
tudtunk. A jelenlegi tenyészetbõl 100 db-nál több, az anyja alatt levõ, szopotatós állat van. Ezek 90%-a már foglalt, melyhez naponta születnek újabb egyedek. A leválasztott csoportból minden egyed kísérletre név szerint ki van
jelölve. Az újszülöttek nemének megállapítása napos
korban a tévesztés lehetõségét hordozza magában, és a felnevelési veszteség miatt valamivel több állatot
foglaljanak le, mint amennyire valójában szükségük lesz a
kísérlethez.
Ahhoz, hogy a fokozott állatmennyiségnek eleget tudjunk tenni, több tenyészpárt állítottunk be azonban ennek eredménye késõbb lesz észlelhetõ.
A CD1-es könnyen és jól szaporítható outbred állat azonban ismételten kérjük, hogy a jövõben a 10-20 állatnál többet
igénylõ kísérleteket minimum 2 hónappal elõre jelezzék. Ennek tudatában a tenyészet létszámán változtatunk. Az elõzetes igények bejelentése az OGR állatnyilvántartó
programján lehetséges lesz. Ennek elkészültéig számomra email formájában értesítést kérek. Ennek hiányában állatokat csak a meglevõ készlet erejéig tudjuk felajánlani.

Kérjük, hogy a sikertelen foglalásokat számomra email-ban
jelezzék.


Üdvözlettel

Bényei Balázs
OGR megbeszélés
Tisztelt Kollégák!


December 4-én 10 órakor az intézet klubhelyiségében megbeszélést tartunk az OGR állattechnológiai szolgáltatásának szükséges racionalizálásáról, amellyel kapcsolatban egy munkaanyagot már korábban eljuttatunk a csoportvezetõknek.
Továbbá egyeztetni szeretnénk az állatfelhasználás tervezésének szükségességérõl is.

Számítunk a csoportvezetõk, illetve a fõ állatfelhasználók
megjelenésére.
Új mûtõfoglalási felület
Tisztel Kutatók!
Az OGR mûtõfoglalási felülete megváltozott az igazgatóság által elfogadott új mûtõfoglalási rendnek megfelelõen.

Használata a következõ:
A mûtõk foglalása linkre kattintva 2 hónapra elõre láthatók a foglalható helyiségek. A használatba vételhez a kívánt nap/helyiség koordinátára kattintva egy félórás idõszakaszokra bontva pontosan meghatározható a foglalandó pozíció. A rendszer idõlimitált, csak a következõ 16 napra lehet elõre foglalni mûtõt, amely idõszakot a rózsaszín, vagy világoszölden jelzi, aki ennél távolabbi idõszakra kíván mûtõt foglalni, az csak Bényei Balázson keresztül teheti azt.
A foglaláskor a [foglalás] gomb alatt beállítható, hogy egér, vagy patkány lesz a kísérleti állat. A meghatározott idõpontban az asztalokhoz tartozó négyzetbe kattintva megjelenik egy pipa, ami azonban csak a [foglalás] gombbal megerõsítve válik a rendszer által is beállítottan legfoglalttá.
Kérem, ha bármilyen probléma adódna a foglaláskor, keressék meg az Állattechnológiai egység vezetõjét.
Új szobafoglalási felület
Tisztel Kutatók! Az OGR szobafoglalási felülete megváltozott. Használata a következõ: A szoba foglalása linkre kattintva 3 hónapra elõre láthatók a foglalható helyiségek. A használatba vételhez a szobaszámra kattintva egy napos idõszakaszokra bontva állványonként határozható meg a foglalandó pozíció. A rendszer idõlimitált, csak a következõ 90 napra lehet elõre foglalni mûtõt, aki ennél távolabbi idõszakra kíván mûtõt foglalni, az csak Bényei Balázson keresztül teheti azt. A foglaláskor a [foglalás] gomb alatt beállítható, hogy egér, vagy patkány lesz a kísérleti állat, illetve normál, vagy fordított napszakban kívánják használni. A meghatározott idõpontban az állványokhoz tartozó négyzetbe kattintva megjelenik egy pipa, ami azonban csak a [foglalás] gombbal megerõsítve válik a rendszer által is beállítottan legfoglalttá.
Kérem, ha bármilyen probléma adódna a foglaláskor, keressék meg az Állattechnológiai egység vezetõjét.
Foglalási rendszer
Tisztelt Munkatársak!


Az OGR 2008. október 1-tõl bevezeti a csoportvezetõi értekezleten megtárgyalt és támogatott és az IT által jóváhagyott hibrid foglalási rendszert.


Ez azt jelenti, hogy az elválasztásig a szokott módon, életkor alapján lehet az OGR állatai közül foglalni, míg az elválasztás után, az állatokat súlykategóriákba osztjuk és a foglaláskor csak a darabszámot kell megadni. A foglalás azon gyakorlata, hogy csak erre feljogosított személyek végezhetik és a témaszámot, valamint MÁB engedély számát meg kell adni, nem változott.


A foglalási rendszer változásával párhuzamosan megváltoztattuk az OGR ChR:Wistar patkány tartási módját. Míg korábban, az elválasztott állatokat, a foglalástól függetlenül azonos ketrecben tartottuk, és a társak nem cserélõdtek, addig mostantól, az állatokat hetente kétszer hétfõn és csütörtökön mérlegeljük, és azonos súlykategóriába esõ állatokkal rakjuk össze, így akár mérésenként is új társakkal kerülhetnek össze. A súlykategóriák megfelelnek a vendorok által felállítottakkal.


Ez a rendszer tehát, ahhoz lesz hasonló, ahogy a vendorok is kezelik az állatokat.


A lefoglalt állatokat a gondozók elkülönített ketrecbe helyezik és a továbbiakban az OGR nem méri az állatok gyarapodását. A szoftver az utolsó méréskor elért súlykategória középértékétõl az OGR-ben korábban lemért Wistar növekedési görbe alapján kalkulálja a napi súlygyarapodást.


Felhívom mindenkinek a figyelmét, hogy a vendorok hetente egyszer mérik az állatokat és másnap kiszállítják õket rendelés esetén. Bár az OGR-ben hetente kétszer mérik az állatokat, de így elõfordulhat, hogy a kiválasztott állat kinõ a súlykategóriából. Az állatok súlygyarapodása egyedenként jelentõsen eltérhet egymástól. Emiatt a foglalásokat a továbbiakban javasolt az azonos héten megejteni. A kísérletre kikért állatokat megmérjük és az eredményt a ketrecen jelezzük.


A bevezetett rendszer szoftveres háttere még tesztelés alatt áll. Kérem, hogy a bevezetés ideje alatt segítsék az OGR munkáját azzal, hogy a hibákra felhívják a figyelmünket, valamint megértéssel viselik az esetleges problémákat.



Ezenkívül, tájékoztatjuk a kutatói közösséget, hogy a ChR:Wistar tenyészetet nemrég frissítettük, emiatt az következõ néhány héten fennakadások lehetnek kellõ súlyú patkányok biztosításában. Kérjük szíves elnézésüket emiatt.


OGR vezetõsége

Üzenõpanel
Tisztelt Kollegák!

Az Önök és az OGR kapcsolatának könnyítése érdekében új kommunikációs csatornát vezetünk be, az üzenõpanelt.
A http://ogr.koki.hu/uzeno/index.php linkre kapcsolva, majd az OGR Állatnyilvántartó programjának megfelelõ jelszó és password szavakkal bejelentkezve üzenetet küldhetnek és olvashatják az OGR által küldött leveleket. A menük vezetik a felhasználót.
Az Önök által küldött üzenetet érkezésekor az OGR értesítést kap, ami fordítva is igaz: Önök részére az OGR leveleirõl az OGR_admin emailt küld.
Az itt található linkre kattintva eljutnak az emailhez.
Az új webes levelezésnek több elõnye is van. Egyrészt, összegyûjtve tárolódnak az üzenetek, nem kallódnak el a levelek a levelezõ mappákban.
Másrészt, ugyanazon témáról egymás alatt olvashatják a
"párbeszédet". És végül, de nem utolsó sorban, a levelezés nem terheli meg az amúgy is zsúfolt Intézeti tárhelyet. Ehhez persze az érkezési értesítõt ki kell törölni.

A menüpontok között szerepel "állatrendelés". Ezen keresztül az állat import, speciális közlendõk, pl. árajánlat kérés, érdeklõdés beszerzendõ állatok lehetõségei felõl stb. kérdéseikre keresünk választ. Az állatrendelés módja változatlan, tehát továbbra is az ürlap felhasználásval történik.

Az üzenõpanel az OGR webes felületérõl, a help mellett levõ linkrõl is elérhetõ.


Kérem, hogy a jövõben ne emailt küldjenek, hanem ezt a kommunkációs formát válasszák.

Üdvözlettel

Bényei Balázs
Megváltoztatott felület
Tisztelt Felhasználók!
A könnyebb eligazodás érdekében az OGR Nyilvántartó programának webes felületén változtatást vezettünk be.
A Állatok menü pont alatt, kiemeltük és elõre raktuk az Összes saját és Összes csoport állat menüt, valamint az eddigi OGR-Pince osztást szintekre bontottuk fel (OGR SPF, OGR MD, valamint OGR Befogadó, ez utóbbi a pincei állat tartó szobákat jelenti).
Az Összes saját és csoport állat menüpont alatt kialakítottunk, egy véleményünk szerint, nagyon fontos új felületet, a kolónia kartont.
A vonalak neveire kattintva, a lap alján egy összesítés jelenik meg, ami tartalmazza az összes adatot, ami a kolónia menedzseléséhez szükséges. A ketrecszám mellé, kiemeltük a tenyészketreceket - erre kattintva kolónia szinten alakíthatók a tenyészetek. További fontos funkció, hogy az állatok genotípusok alapján is szortírozhatók, ha a táblázat bal felsõ sarkában elhelyezett genotípus legördülõ menüjén beállítjuk a keresett genotípust.
A genotípus szettet a kolónia esetén elõforduló genotípusokból választja ki a szoftver.
A táblázatban helyet kapott, hogy a vonalból hány darab embrió van lefagyasztva, volt-e próbabeültetés, vagy sem.

Az oldal jobb felén kialakításra került egy tenyésztési stratégia leírására szolgáló felület. Abban az esetben, ha az OGR tenyésztési megbízást kap, akkor ezt a felületet az OGR kolonia menedzseléssel megbízottja is szerkesztheti. Véleményünk szerint, ez nemcsak egy nagyon fontos ellnõrzési lehetõség Önök számára, hanem ezen keresztül az OGR is bepillantást nyerhet az elérendõ célról, ami az Állatház mûködésének tervezhetõségét segíti. Ezért kérnénk az egyes vonaltulajdonosokat, hogy segítse munkánkat azzal, hogy akkor is kitölti ezt a mezõt, ha nem kap az OGR tenyésztési megbízást.
A jobb szélen elhelyezett nyomtatási képpel a kolónia karton új ablakban nyilik meg, linkek nélkül, formatálva.

Ha az oldal használata során problémák adódnának, kérem értesítsenek az OGR-Üzenõ felületén. Ha továbbfejlesztésre érdemesnek találják, akkor is.
Megváltoztatott felület
Tisztelt Felhasználók!
Az OGR Nyilvántartó programjában olyan változtatásokat hajtottunk végre, ami véleményünk szerint segítheti a kutatói munkát.
A konkrét állat felsorolásnál a [mûveletek] menüpontba beillesztettünk egy "Megjegyzések írása" új funkciót, amivel több állathoz egyszerre lehet megjegyzést írni. Ezzel párhuzamosan az állatok regisztrációs számai mellett is megjelenítettük a megjegyzéseket, így lehetõség van kezelések beírására és ez alapján történõ szelektálásra.
Mivel az OGR Nyilvántartó programja minden adatot archivál, így elhúzódó kísérletek esetén is lehetõség van visszakeresni az ismétlõdõ kezeléseket, összeszedni az adatokat, ami publikációknál, jelentés írásnál segítség lehet.
Az egyéni kartonokra rákerült a korábbi pozíció, ami az állat korábbi életét mutatja.
A kérések közé bekerült az "Átrak" funkció. Ezzel jelezhetõ az állatgondozók felé, hogy melyik állatot melyik szintre, szobába, esetleg meghatározott ketrecbe kérik átrakni. Olyan személyek, akik az állatházban személyesen is megjelennek és a kísérlet során más pozícióba helyezik át az állatot/állatokat, a Fõmenü mellett pirossal jelölt linkre kattintva maguk is végrehajthatják a mûveletet a "virtuális állatházban" is.
Ugyancsak számukra készült, hogy a kísérlet során elpusztult, vagy terminált állatot elõször a "selejtez" gombra kattintva maguk is kivezethetik a rendszerbõl. Ilyen esetekben az állatgondozók értesítést kapnak.
A rendelés menüpontban, mivel a beszállítók hetekre tudják csak a szállítást ütemezni eltérõ napokon, idõtartamot adtunk meg. További változás, hogy a rendelésnél megjelenik az egységár.

Ha az oldal során problémák adódnának, kérem értesítsenek az OGR-Üzenõ felületén. Ha továbbfejlesztésre érdemesnek találják, akkor is.
Megváltozott nyitvatartás
Tisztelt Kollégák!

az OGR 2009. december 21.-én 12 óra után évzáró munkaértekezletet tart. Kérem, hogy a 13. órás kikérésnél ezt vegyék figyelembe.
Az OGR a további napokon és a két ünnep között is nyitva lesz.

Mindenkinek Békés Karácsonyt és Boldog Újévet Kívánunk!
Rendelés leadása pénteken
Tisztelt Kollégák!
Kérem, hogy a 11. és 12. heti állatrendeléseket már pénteken adják le.

üdvözlettel


Erdélyi Ferenc

Rövidített munkanap az OGR-ben
Tisztelt Kollégák!
Az OGR a mai napon csak 13 óráig üzemel. Megértésüket köszönjük.
OGR
Állatkiadás szombaton
Tisztelt Kollégák,
március 24-én szombaton állat kiadás csak reggel 9 órakor lesz.
Kérem, hogy az állatkiadási kérelmüket még a mai napon küldjék el, hogy akár a számítástechnikai háttér nélkül is biztosíthassuk az állatokat.
Üdvözlettel
Erdélyi Ferenc
Augusztus 29-i áramszünet
Tisztelt Kollégák,
az áramszünet miatt az augusztus 29-i délutáni állat kiadás bizonytalan a számítógépes rendszer felállása miatt. Tájékoztatom önöket továbbá, hogy az MD szinten az áramszünet alatt nem lesz világítás és egyik szinten sem megoldható a klíma, ezért az állatok viselkedése a normálistól eltérõ lehet, ezt az állatok felhasználásakor gondolják át.
OGR Vezetõsége
Altató mûszer használata
Tisztelt Munkatársak!
Az altató és elszívó fülke mától foglalható az MD mûtõben. Az altatógépet csak olyan teljes állású kutatók és PhD hallgatók használhatják, akik aláírásukkal igazolják, hogy áttanulmányozták az altatógép használatáról megírt tájékoztatót és gyakorlatban is bizonyították ezt.
Az altatáshoz szükséges izofluránt az OGR biztosítja, ezért a használat idejérõl pontos jegyzõkönyvet kell vezetni.
Bármilyen probléma esetén Dénes Ádámot, vagy Erdélyi Ferencet kell tájékoztatni.
Távollét
Tisztelt Munkatársak!
Február 22. és március 15. között nem tartózkodom az intézetben. Távollétemben az olyan kérdésekben, amelyek gyors reagálást igényelnek, Erdélyi Zsuzsát kell keresni. Az állatrendelési ügyek felelõse Geszlerné Ecsedi Mária. Emailes megkereséseikre ha nem is azonnal, de válaszolni fogok. Amennyiben valaki genetikailag módosított egerek behozatalát tervezi, a szállítási dátumot mindenképpen a hazaérkezésem utánra idõzítse, de bekérheti a szükséges állatorvosi papírokat, amelyek a befogadás feltételét jelenti és azt elküldheti számomra emailen. A megkezdett ügyeket ez nem érinti.
Erdélyi Ferenc